עמותת בקהילה- משנים מציאות חברתית

עמותת בקהילה הנה עמותה לשינוי המציאות החברתית של בני-נוער וילדים משכונות מוחלשות .בקהילה פועלת ב-6 שכונות בארץ (ירושלים, חיפה, כרמיאל וקריית שמונה), במטרה לשבור את העוני התודעתי של תושביהן. מתנדבי ועובדי בקהילה מנסים לגרום לבני-הנוער ולילדים איתם הם עובדים להאמין בעצמם וביכולתם, למצוא את הפוטנציאל שבהם ולממש אותו. בקהילה מאמינה שבאמצעות הכלים הלימודיים, החברתיים והקהילתיים, הילדים יגדלו לעתיד אותו יוכלו לכתוב בעצמם, ולא לזה שנכתב להם בסביבתם.

הקומונות

גרעין השינשינים מתחלק ל-6 קומונות הממוקמות ברחבי הארץ. הקומונה מנהלת את כל משק הבית בעצמה: החל מתקציב חודשי, קניות, ניקיונות ותחזוקה שוטפת. מבחינת השינשינים מדובר באתגר משמעותי, שכן לרובם ככולם זאת הפעם הראשונה שהם מתמודדים עם מגורים עצמאיים בדירה בעיר.

העבודה בשכונות

בתוך הקומונות השינשינים מחולקים לצוותי עבודה על פי המסגרות השונות וצרכי השכונה. בבוקר הם עובדים בבתי-הספר היסודיים וחטיבות הביניים של השכונה, על פי מודל אמ״ץ-בקהילה. כל שינשין מקדיש כ-20 שעות שבועיות ללימוד ולפעילות חברתית בתוך בית-הספר.

אחר הצהריים מוקדשים לפעילות במרכזי הלמידה והעשרה בקהילה, הפועלים 3 ימים בשבוע. השינשינים מתגברים את החניכים במקצועות היסוד, ואחר כך מדריכים פעילויות חברתיות וחוגי העשרה לפי נטייתם האישית, ומתוך שיקולי המרכז.

בנוסף, כל שינשין בוחר בין חניך אחד ל-3 שהוא רוצה לחנוך באופן אישי במסגרת תכנית החונכויות של בקהילה. בחלק מהשכונות השינשינים מתנדבים במועדון הנוער השכונתי, מפעילים חוגי נוער או קבוצות מנהיגות.

תכנית הלימודים לשינשינים

אחד המרכיבים המשמעותיים בתכנית שנת השירות של בקהילה היא תכנית הלימודים לשינשינים, המתקיימת בכל יום שלישי בצפון ובירושלים. ביום זה מסגרות העבודה של השינשינים לא פעילות, והוא מוקדש כולו ללמידה. שנת הלמידה מחולקת ל-3 סמסטרים, כשבכל סמסטר השינשין יכול לבחור 2 מתוך מקבץ רחב של קורסים העוסקים בלימודים חברתיים, ובוחנים מושגים כמו ציונות, יהדות, החברה הישראלית והחברה הירושלמית. פעם בחודש נפגשים כלל הגרעין הארצי ליום לימוד משותף במקומות שונים בארץ.

 

הליווי החברתי והמקצועי

בקהילה מלווה את השינשינים שלה ליווי מקצועי לאורך כל השנה. על כל קומונה אחראי מנהלת בקהילה בשכונה האחראי על ההדרכה המקצועית של השינשינים ,הליווי החברתי והתליך הקבוצתי. בבתי הספר מלווה אותם רכזת תכנית אמ״ץ-בקהילה, במרכזי הלמידה וההעשרה רכזי מרכז, ובעבודה עם בני-הנוער מנהל תחום הנוער בשכונה.

שנת השירות מתחילה בסמינר הכשרה לשינשינים, הכולל תכנים מגוונים בנושאים הנוגעים לעבודה בקהילותבהן אנו עובדים. בסמינר מתהווה הקשר הראשוני בתוך הקומונות, בליווי צמוד של הרכזים, ואף ניתנים בו כלים מעשיים לעבודה עם הילדים ובני הנוער. באמצע השנה מתקיים סמינר אמצע המתמקד בעיקר בכלים מקצועיים לשיפור העבודה בשכונות. כמו כן, לאורך כל השנה מתקיימות הכשרות והשתלמויות לשינישנים בנושאים הרלוונטים לחלק הספציפי של השנה.

לפרטים נוספים ניתן להכנס לאתר: www.bakehila.org.il

ליצירת קשר: hana@bakehila.org.il